Sahabe Türbesi Yenilenecek


Adıyaman'da Sahabe Hz. Safvan bin Muattal'ın türbesi ve cami külliyesi projesi hayata geçiyor.

KİPTAŞ'IN hazırladığı ve 30 milyon TL'ye tamamlanması hesaplanan Hz. Safvan bin Muattal Türbesi ve Cami Külliyesi ile Çevre Düzenleme Projesi'nin hayata geçirilmesi için Diyaneti Vakfı'nın Adıyaman Şubesi'nin güçlendirilmesine ve sahabe projesi için derhal bir icra heyetinin oluşturulmasına karar verildi.
Oluşturulacak icra heyeti, Diyanet Vakfı adına proje kaynak bulmak için kampanya başlatacak. Kampanya çerçevesinde ülke genelinde ve yurt dışında yardım için hesap numaraları açılacak. Kamu kurumları ile özel sektörden sponsorlar bulunacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da tavsiyesi ile Kutlu Doğum Haftası kutlamaları, İstanbul'daki Eyüp Sultan Camii'nde başlayacak, Adıyaman'daki Hz. Safvan Bin Muattal'ın kabrinde son bulacak. Sahabe Kardeşliği projesiyle İstanbul-Adıyaman hattında inanç turizmi gelişecek. Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:"Hz. Safvan bin Muattal 40 yılı aşkın süreyi Adıyaman bölgesinde geçirdi. Üzerine ayetlerin indiği bu büyük zatın bilinmesi, ziyaret edilmesi canları pahasına yaymaya çalıştıkları değerlerin tekrar hatırlanması, ayağa kaldırılması için önemlidir.

Yeri belgelerle kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Hz. Safvan bin Muattal hazretlerinin kabrinin ziyaretçi sayısı arttıkça, artan kalabalıkları taşıması mümkün görünmemektedir.Hz. Safvan bin Muattal Türbesi ve Cami Külliyesi ile Çevre Düzenleme Projesi adıyla KİPTAŞ tarafından hazırlanan proje içinde bin kişilik türbe ve cami, 85 adet WC, 10 adet duş kabini, kurban kesim merkezi, 125 metrekarelik iki lojman, 70 kişinin aynı anda kalabileceği 4 katlı konukevi, 400 kişilik kapalı toplam 5 bin 112 kişilik otopark, restoran, şehitlik ve piknik alanları yer alıyor."